Whisky Mist og Beirut

Whisky Mist er regnet som verdens mest eksklusive bar og nattklubb, og har fått flere priser både for design og opplevelse. Klubben har to avdelinger i London. Rihanna, Kanye West, prins William, Christina Aguilera og Paris Hilton er blant dem som fester jevnlig her.
19. april åpner Whisky Mist sin første avdeling i Libanons hovedstad Beirut, som etter 25 år med borgerkrig nå har gjenreist seg som verdens partyhovedstad. Klubben skal ligge i tilknytning til det tradisjonsrike Intercontinental Phoenicia Hotel, som flere ganger er blitt bombet og gjenoppbygget.
Er du rik nok eller kjent nok, får du din egen Whisky Mist gullnøkkel som gir deg VIP-inngang. Ifølge Beiruts nettsider om uteliv er det allerde nå en snakkis blant partyfolket i byen om "man har fått nøkkelen eller ikke".
Mange av oss forbinder fortsatt Beirut i Libanon med krig og elendighet. Men faktum er at byen frem til 1975 var en av verdens hotteste utelivsbyer, og nå er den iferd med å gjenvinne sitt rykte som hovedstaden for verdens partyelite.
19. april åpner den eksklusive London-klubben Whisky Mist sin første avdeling utenfor Europa i Beirut.
Dette er en av verdens mest populære og prisbelønte nattklubber, og frekventeres jevnlig av hotshots som Rihanna, Kanye West, Madonna, prins William, prins Harry, Christina Aguilera og Paris Hilton.
Blond, blondere, blondestBlant de håndplukkede jentene som skal jobbe som vertinne på Beirut-klubben er modellen Tina Elise Lihaug (22) fra Vinstra i Gudbrandsdalen.
- Hvorfor jeg fikk jobben? Det var vel på grunn av mitt lange, blonde hår, sier Tina Elise med en trillende latter til Omag.no.
Hun har jobbet som modell og vertinne i mange år, ved siden av å selge bensin og pølser på den lokale bensinstasjonen. Nå skal hun etter planen være flere måneder i strekk i Libanon.
- Jeg har i første omgang fått jobb i seks måneder, men vil være hjemme i Norge i sommer på grunn av kjæresten.
Sjarmert av araberneMidt-Østen er ikke fremmed for superblondinen. Hun har to opphold bak seg med vertinnejobbing for rike arabere i Dubai, og stått modell for en leskedrikk i Jordan.
- Blonde jenter er veldig populære i araberlandene. Samtidig er det veldig behagelig å være der. Jeg har følt meg veldig godt tatt i mot, og opplever ikke det veldige sjekkepresset som er når jeg går ut i Norge. De mennene jeg har møtt i Dubai og Jordan har vært utrolig høflige, sier 22-åringen til Omag.no.
Tusenvis i tipsDårlig betalt er det heller ikke å servere drinker til styrtrike milliardærer. Tina får dekket alt av utgifter til bolig og opphold, og en basislønn på 7500 kroner i måneden. For hvert bord hun klarer å booke gjester til på klubben, tjener hun 500 kroner.
- I tillegg er det ikke uvanlig å få flere tusen kroner i tips på en kveld, forteller blondinen fornøyd.
Flytter gjerneTina kom i kontakt med Beirut-klubben via den norske superbaben, partyfikseren og TV-personligheten Camilla Jacobsen, som jobber fast i Dubai.
- Jeg skrev en søknad, fortalte om meg selv, og fikk jobben. Det virker veldig seriøst, med svært grundige kontrakter, forteller hun.
- Hadde jeg ikke hatt kjæreste, skulle jeg ha flyttet dit for godt. Men han har vel ikke så lyst til å sitte igjen alene på Vinstra.