Andreas Østigaard og Fredrik Worren prøver seg på sprøtt tiggerbytteprosjekt - klarer de å få luft til å bli en million kroner?
Tekst: Arne D. Skalmeraas Foto: Privat Publisert: 02.12.2010
Liker du denne saken?
Andreas Østigaard (28) fra Oslo og Fredrik Worren (28) fra Horten vil gi byttehandel en ny betydning.
Drømmen er å gjennomføre et prosjekt de de ved byggehandel og en god porsjon flaks og tålmodighet skal få et pust av luft til å bli en million kroner.
Humorkongen Tommy Steine er blant dem syns guttas prosjekt er morsomt - se hans kommentar på video nederst i saken!
Sin første byttehandel gjorde Andreas og Fredrik på Majorstua for et par uker siden, der de fikk fem kroner for et pust med luft.
Se video fra duoens første byttehandel nederst i saken.
Så langt har verdiøkningen gått strålende. Femmeren har blitt til flere hundre, og det siste byttet de gjorde var 300 kroner mot en designerkjole laget av Vegard Storm Pedersen for Thea Bay sin opptreden under den norske Melodi Grand Prix-finalen i 2009 (til høyre).
- Bytteprosjektet startet vel egentlig med at vi begynnte å filme litt tullevideoer på danskebåten hvor vi bl.a. gikk opp til fremmede og startet en dialog - med kun lov å bruke strofer fra sangtekster, forteller Andreas til OnlineMagasinet.
- Etterhvert fortalte Fredrik om en ide han hadde hatt lenge om å bytte ting. Fredrik og jeg formet ideen, prosjektet og planleggingen rundt det sammen, og laget en blogg og en introduksjonsvideo.
- Vi elsker å utfordre hverandre, og vårt motto er at det blir ikke mer gøy enn hva man gjør det til. Og så langt har dette vært utrolig morsomt!
- Når dere en vakker dag sitter med en mill i lomma - hva skal dere bruke pengene til?
- Vi kommer til å gi 10 prosent til et veledig formål og ti prosent til en av de heldige som har vært med og byttet med oss. Resten håper vi skal være nok til å komme inn på boligmarkedet i Oslo!
Se Tommy Steines kommentar til prosjektet:
Se guttas første byttehandel her (obs mørk video med dårlig lyd)