Spillavhengige på klinikk
Stadig flere unge kinesere bryter sammen på skolen fordi de er blit avhengige av chat og dataspill. Nå har de fått sin egen klinikk.
Tekst: Arne D. Skalmeraas
Publisert: 06.07.2005
Liker du denne saken?
2,5 millioner kinesere lider av internettavhengighet. En rekke unge i landet har sluttet på skolen fordi de er hekta på chatting og dataspill.
Nå har myndighetene åpnet en spesialklinikk for de data-narkomane. De fleste pasientene er ikke overraskende mellom 14 og 24 år, skriver ITavisen.
- Alle barna som er her har sluttet på skolen fordi de spiller spill eller er i chatterom hver dag. De er ofte opphisset og lider av depresjoner, nervøsitet, frykt, panikk og en aversjon mot å kommunisere med andre, sier sjefen på klinikken, Dr. Tao Ran.
Behandlingen varer vanligvis i mellom ti og 15 dager.
Han regner med at bortimot 2,5 millioner kinesere lider av såkalt internettavhengighet. Andre hevder imidlertid at dette tallet og problemet er sterkt overdrevet.
Liker du denne saken?