Spammer fikk ni års fengsel
Amerikaneren Jeremy Jaynes er trolig verdens mest effektive spam-utsender. Nå er han dømt til ni års fengsel for å ha sendt ut utrolige ti millioner ulovlige reklame-epost om dagen
Tekst: Arne D. Skalmeraas
Publisert: 10.04.2005
TIPS OSS!
Ved hjelp av avanserte programmer og 16 bredbåndslinjer klarte Jeremy Jaynes fra Virginia i USA å sende ut mer enn ti millioner såkalte spammail - epost-reklame - hver eneste dag!
I forrige uke ble han dømt til ni års fengsel for den ulovlige reklameutsendingen. Det er første gang noen er tiltalt og dømt for utsending av reklame via epost i USA.
Jaynes er regnet som en av verdens ti verste spammere, og skal angivelig ha tjent opp mot fem millioner kroner i måneden på virksomheten. En stor del av reklamen han sendte ut var for internett-porno.
Selv om reklame i e-post irriterer vettet av de fleste, er virksomheten likevel svært innbringende.
Undersøkelser viser at ti prosent av oss leser reklameepost, og at nærmere halvparten av disse også kjøper noe når de klikker seg videre.
Liker du denne saken?